Antykoncepcja hormonalna-wady i zalety pigułek antykoncepcyjnych -dwop.pl

Powszechny dostęp do antykoncepcji sprawił, że ludzie zaczęli planować rodzinę o wiele bardziej świadomie. Prawdziwą rewolucję przyniosło szczególnie opracowanie pigułek antykoncepcyjnych. To wysoce skuteczna, popularna metoda, chętnie wybierana przez nowoczesne kobiety. Czy jednak można mówić również o pewnych jej wadach? Poznaj wszystkie aspekty stosowania tabletek antykoncepcyjnych i sprawdź, czy antykoncepcja hormonalna to coś dla Ciebie.

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Nie sposób prowadzić rozważań na temat antykoncepcji hormonalnej bez wytłumaczenia mechanizmu jej działania. Opiera się on na dostarczeniu do organizmu kobiety sztucznych hormonów z grup estrogenów oraz progesteronu. Ich nośnikiem może być np. spirala, plaster czy też najpopularniejsza obecnie pigułka. Uwalnianie z niej substancje powodują szereg zmian w organizmie. Hamują owulację, zagęszczają śluz w drogach rodnych czy zapobiegają implantacji zarodka. Wpływa to na wysoką, bo wynosząca aż 99% skuteczność tej formy zabezpieczania przed ciążą.

Antykoncepcja hormonalna-wady i zalety pigułek antykoncepcyjnych -dwop.pl

Zalety antykoncepcji hormonalnej

Do najważniejszych zalet z pewnością należy właśnie wspomniana już wysoka skuteczność tabletek. Jest to praktycznie najskuteczniejsza znana dziś metoda zapobiegania zapłodnieniu. Kolejny plus to wygoda. To prawda, że o przyjęciu codziennie nowej pigułki trzeba pamiętać, można to jednak robić o dowolnej (codziennie tej samej) porze. Nie musi to być tuż przed ani tuż po stosunku. Daje to większą swobodę partnerom, którzy mogą dać się ponieść emocjom i nie muszą zawsze nosić przy sobie prezerwatyw. Wiele pacjentek zauważa też korzystny wpływ przyjmowanych hormonów na organizm. Skutkuje to np. mniejszym bólem podczas miesiączek. Obecnie samo zdobycie recepty na tabletki nie jest już też trudnością. Można to zrobić drogą elektroniczną, korzystając z serwisu online.

Antykoncepcja hormonalna-wady i zalety pigułek antykoncepcyjnych -dwop.pl

Skutki uboczne zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Dostarczanie organizmowi comiesięcznej dawki hormonów nie jest jednak obojętne dla zdrowia. Niektóre pacjentki doświadczają skutków ubocznych. Mogą to być np.

  • Wahania nastrojów 
  • Zmniejszone libido
  • Przyrost masy ciała 
  • Problem z krzepliwością krwi
  • Trądzik 
  • Suchość w pochwie

Nie jest oczywiście tak, że antykoncepcja hormonalna i jej stosowanie są równoznaczne wymienionym objawom. Dotykają one małego procenta kobiet, należy jednak wziąć je pod uwagę, wybierając właściwą dla siebie metodę antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna-wady i zalety pigułek antykoncepcyjnych -dwop.pl

Jak uniknąć działań niepożądanych? 

Skutki uboczne są najczęściej powodowane przez tabletki, które zostały źle dobrane. Co to oznacza? Przed pierwszym użyciem pigułek polecamy wybrać się osobiście do gabinetu ginekologa. Przeprowadzi on wywiad i zleci stosowne badania. Pozwoli to dobrać najlepiej dopasowany preparat i zmniejszyć prawdopodobieństwo skutków ubocznych. W przypadku ich wystąpienia też nie trzeba od razu rezygnować antykoncepcji hormonalnej. Często wystarczy po prostu zmiana tabletek na inne.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *