Ból pleców-jak sobie z nim radzić? dwop.pl

Ból pleców to powszechna dolegliwość. Prawdopodobnie w którymś momencie przydarzy się każdemu z nas. Choć zazwyczaj jest niegroźny i świadczy jedynie o przeciążeniu kręgosłupa, może również być oznaką poważnych chorób. Jakie są przyczyny bólu pleców, a jak postępuje się w jego leczeniu? Zapraszamy do lektury po odpowiedzi na te pytania!

Ból pleców – rodzaje i przyczyny

Dolegliwości bólowe ze strony pleców mogą mieć różnorakie oblicza i podłoża. Przede wszystkim mianem „bólu pleców” określamy ból występujący w różnych odcinkach pleców i kręgosłupa. Może boleć nas szyja, odcinek piersiowy, odcinek lędźwiowy, lewa strona pleców i ich strona prawa. Najpopularniejsze przyczyny odczuwania bólu to przeciążenie kręgosłupa (np. w wyniku wysiłku fizycznego) niewłaściwa postawa, siedzący tryb życia, a także otyłość lub zaawansowana ciąża. Możemy mieć jednak do czynienia również ze stanami poważniejszymi, do których należą m.in.:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Osteoporoza
  • Dyskopatia
  • Nowotwory kręgosłupa
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów
Ból pleców-jak sobie z nim radzić? dwop.pl

Gdzie się udać, gdy bolą nas plecy?

Wiele osób ignoruje pierwsze dolegliwości ze strony pleców i kręgosłupa, zrzucając to na karb przeciążenia i czekając aż „samo przejdzie”. Nie jest to jednak zbyt rozsądne postępowanie, gdyż można wtedy przegapić występowanie u siebie dużo poważniejszych schorzeń, które odpowiednio wcześnie wykryte, można by skutecznie wyleczyć. Warto więc nie poprzestawać na odpoczynku i ćwiczeniach, ale zgłosić się do lekarza. Może to być ortopeda, ale na samym początku drogi diagnostycznej odpowiedni będzie również lekarz internista. Podczas wizyty w gabinecie lub konsultacji online podpowie on, jakie badania wykonać i ewentualnie skieruje pacjenta do specjalisty.

Ból pleców-jak sobie z nim radzić? dwop.pl

Leczenie bólu pleców

W pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę bólu pleców. Zupełnie inaczej będzie wyglądała terapia w przypadku przeciążenia, a inaczej w sytuacji choroby przewlekłej. W leczeniu stosuje się kilka form terapii, które mają za zadanie zarówno zlikwidować przyczynę dolegliwości, jak i zadziałać doraźnie na objawy. Pacjentom przepisuje się więc leki i maści o działaniu przeciwbólowym. Ponadto w razie potrzeby zaleca się ćwiczenia, masaże oraz fizjoterapię i rehabilitację. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie operacji. Na zdrowie kręgosłupa mamy też wpływ w codziennym życiu. Bardzo ważna jest postawa na co dzień podczas wykonywania obowiązków (również zawodowych), a także właściwa pozycja podczas snu czy zakładanie odpowiedniego obuwia. Warto zadbać o te aspekty, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych przykrych dolegliwości.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *