Migrena-czym jest-Jak sobie pomóc-dwop.pl

Migrena to powszechna, wyjątkowo obniżająca komfort życia dolegliwość. Znacznie przewyższa w swej intensywności zwykle bóle głowy, przez co utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Czy wiesz, jak rozpoznać bóle migrenowe, a także, jak sobie z nimi poradzić? Szukaj odpowiedzi w naszym artykule!

Migrena – co to jest, jakie ma objawy?

Migrena przez wiele osób utożsamiana jest z każdym bólem głowy. Jest to jednak niesłuszne podejście. W istocie migrena to rodzaj pierwotnych, a więc samoistnych bólów głowy. Ma charakter napadowy, bywa też uznawana za chorobę przewlekłą z okresami zaostrzeń i remisji. Migrena rozpoczyna się zwykle z przodu lub po jednej stronie głowy. Z czasem przybiera na intensywności lub rozciąga się na większy obszar głowy. Migrenie mogą towarzyszyć objawy neurologiczne, ale nie muszą. Specyficzny typ bóli migrenowych to migrena z aurą. Mamy wtedy do czynienia z szeregiem symptomów poprzedzających ból głowy i go zwiastujących. Mogą to być np. błyski światła, szumy w uszach, zawroty głowy czy przejściowy niedowład mięśni.

Migrena-czym jest-Jak sobie pomóc-dwop.pl

Przyczyny i profilaktyka bólów migrenowych

Migrena to jedna z najbardziej tajemniczych chorób. Pierwsze wzmianki o badaniach nad nią znajdujemy już w starożytności. Niewiele jednak dziś wiemy o przyczynach migreny, ani o tym, dlaczego dotyka ona częściej kobiet, niż mężczyzn. Predyspozycje do zachorowania na migrenę są dziedziczne. Nie wiadomo jednak jakie konkretnie czynniki wpływają na rozwój choroby, choć stawia się na ten temat różne hipotezy. Być może istnieje związek między migreną, a stresem, zaburzeniami hormonalnymi, zmianami klimatu czy zażywaniem niektórych leków. Nie jest to jednak potwierdzone i na migrenę można tak naprawdę zachorować zawsze i w każdym wieku.

Migrena-czym jest-Jak sobie pomóc-dwop.pl

Jak wyleczyć migrenę?

Bóle migrenowe, a także towarzyszące im objawy znacznie obniżają komfort życia pacjenta. Niekiedy wymagają nawet przerwy w wykonywaniu swoich obowiązków, także tych zawodowych. W dzisiejszych czasach, gdy medycyna stoi na tak wysokim poziomie, nie trzeba jednak męczyć się z chorobą samemu. W przypadku podejrzenia występowania u siebie migreny należy zgłosić się do lekarza. Podczas rozmowy w gabinecie lub w czasie konsultacji online przeprowadzi on wywiad z pacjentem i dobierze właściwą terapię. Migrena jest niestety uznawana wciąż za nieuleczalną, można jednak przepisać pacjentowi odpowiednie leki, które znacznie złagodzą dolegliwości bólowe i objawy neurologiczne. Są to najczęściej leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dostępne na receptę.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *