Otyłość-przewlekła choroba cywilizacyjna - dwop.pl

O otyłości mówi się coraz więcej. Nie jest to jedynie problem natury estetycznej, a choroba, która może mieć naprawdę groźne konsekwencje dla organizmu. Jak właściwie definiuje się otyłość i czym ona grozi? Sprawdź koniecznie, jakie informacje na ten temat zebraliśmy.

Otyłość – czym jest? Jaka jest różnica między nadwagą a otyłością?

Otyłość to nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Sama tkanka tłuszczowa jest oczywiście potrzebna każdemu organizmowi. Stanowi zapasowe źródło energii. Problem pojawia się jednak, gdy jest jej zbyt dużo. Stan ten szybko staje się groźny dla zdrowia. Mówiąc o otyłości, warto też wyjaśnić, czym różni się ona od innego przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej – nadwagi. W społeczeństwie pojęcia te są używane zamiennie, a jednak medycyna przypisuje im różne znaczenia. Do określenia prawidłowej wagi u osoby dorosłej stosuje się wskaźnik masy ciała zwany BMI. Jeśli wynosi on powyżej 25, ale poniżej 30, mamy wtedy do czynienia z nadwagą. W momencie przekroczenia wartości 30 mowa już o otyłości. Pomocne w określeniu, czy dana osoba cierpi na otyłość, mogą być pomiary masy ciała, wzrostu i obwodu pasa, a także obliczenie procentu tkanki tłuszczowej.

Otyłość-przewlekła choroba cywilizacyjna - dwop.pl

Groźne konsekwencje otyłości

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że otyłość to prawdziwa plaga XXI wieku. Chorować może na nią nawet 300 milionów osób, których stale przybywa. Otyłość uznaje się chorobę cywilizacyjną, ponieważ do jej czynników ryzyka należy niezdrowy tryb życia, będący zmorą współczesnych społeczeństw. Jak twierdzą niektórzy naukowcy, przybiera ona postać epidemii. Tego stanu rzeczy nie można jednak ignorować. Otyłość prowadzi bowiem do rozwoju wielu groźnych powikłań. Możliwe konsekwencje zdrowotne to m.in.:

  • Cukrzyca typu 2
  • Nadciśnienie
  • Niealkoholowe stłuszczenie wątroby
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego
  • Zapalenia kości i stawów

Inne możliwe konsekwencje otyłości to problemy psychiczne (m.in. depresja), zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów, zaburzenia miesiączkowania i niepłodność. Nieleczona otyłość może więc prowadzić do groźnych stanów, w tym nawet do śmierci.

Otyłość-przewlekła choroba cywilizacyjna - dwop.pl

Jak walczyć z otyłością?

Zarówno profilaktyka, jak i zwalczanie otyłości muszą opierać się na zdrowym stylu życia. Jego ważne elementy to zdrowa, zbilansowana dieta oraz uprawianie aktywności fizycznej. Aby jednak leczenie otyłości było bezpieczne, powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza. Zamiast wyniszczających organizm diet cud zaproponuje on właściwą zdrową dietę, dobierze odpowiednie ćwiczenia, a w razie potrzeby również pomoże z doborem suplementacji. W przypadku zgłaszania się z tak specyficzną chorobą, w przełamaniu się może pomóc forma konsultacji online. Szczera rozmowa z lekarzem to pierwszy krok do zdrowia i bilet do zupełnie nowego życia.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *