Pomimo istnienia w naszym kraju systemu państwowej opieki zdrowotnej, większość osób co najmniej raz na jakiś czas korzysta z usług podmiotów prywatnych. Prywatna opieka medyczna zdaje się lepiej odpowiadać na potrzeby pacjentów. Czy jednak potrafimy jednoznacznie wskazać wszystkie jej wady i zalety?
Prywatna opieka medyczna – jak działa?
Zasady funkcjonowania prywatnych podmiotów leczniczych znacznie różnią się od tych finansowanych przez NFZ. Jak wiemy, na Narodowy Fundusz Zdrowia co miesiąc odprowadzamy obowiązkową składkę z wynagrodzenia. Z tych składek finansowane są następnie państwowe placówki i refundowane wizyty czy badania. Prywatna placówka bez kontraktu z NFZ musi utrzymać się sama. Za korzystanie z jej usług pobierana jest więc opłata. Można płacić za poszczególne wizyty, ale również wykupić abonament. Takie prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie w ramach jednej opłaty ze wszystkich usług wchodzących w skład danego pakietu.

Dlaczego wolimy korzystać z leczenia prywatnego niż na NFZ?
Nie ulega wątpliwości, że sektor prywatnej opieki medycznej przez ostatnie lata potężnie się rozwinął. Większości z nas zdarzyło się korzystać z prywatnej wizyty lub wykonać w ten sposób badania. Jedną z przyczyn tego zjawiska są z pewnością długie terminy oczekiwania do specjalistów na NFZ. Wynoszą one kilka miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet lat. Na wizytę prywatną czeka się zaś najwyżej kilka dni. Wśród zalet takiej formy ochrony zdrowia wiele osób wymienia również jakość świadczonych usług. Gabinety prywatne nierzadko są lepiej wyposażone, a korytarze bardziej schludne i nowoczesne. Co więcej, niektóre prywatne podmioty medyczne działają w trybie online. Jest to bardzo wygodne dla pacjentów zabieganych, czy też mieszkających na co dzień w małej miejscowości.

Czy prywatna opieka medyczna ma też jakieś minusy?
Prywatna opieka medyczna pozwala szybko dostać się do specjalisty i wykonać nawet najbardziej skomplikowane badania stanu zdrowia. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na pokrycie kosztów leczenia w takiej placówce. Kwestia kosztów wymieniana jest zwykle jako największa wada prywatnej ochrony zdrowia. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku wielu chorób liczy się czas i oszczędzanie na zdrowiu może doprowadzić jedynie do pogorszenia stanu. Wiele osób decyduje się więc na co dzień korzystać z usług na NFZ, a w wyjątkowych przypadkach umawiają się na wizyty prywatne. To dobry pomysł na rozwiązanie problemów związanych z finansami i jednoczesne zadbanie w odpowiedni sposób o stan swojego organizmu.