Grypa i przeziębienie to choroby wirusowe, które mogą dawać podobne objawy. Z tego względu bywają ze sobą mylone, a nawet ich nazw używa się zamiennie. Warto jednak umieć prawidłowo rozpoznać rozpoczynająca się grypę, ponieważ źle leczona może doprowadzić do groźnych powikłań.
Przeziębienie a grypa – przyczyny
Zarówno przeziębienie, jak i grypa należą do grupy infekcji wirusowych. Zachorować na nie można przez cały rok, choć najczęściej dopadają nas w sezonie jesienno-zimowym. Przeziębienie wywoływane jest przez ponad 200 typów wirusów. Dzielą się one na różne grupy, z czego najbardziej znane są rynowirusy, koronawirusy i adenowirusy. Za rozwinięcie się grypy odpowiadają natomiast wirusy z grupy A, B oraz C. Wirusy typu A powodują najcięższy przebieg infekcji, przy grupie B jest on łagodniejszy, zaś zarażenie się wirusem typu C będzie oznaczało całkowicie bezobjawowy przebieg choroby. Do zakażenia zarówno przy przeziębieniu, jak i grypie w większości przypadków dochodzi drogą kropelkową. Rzadziej, ale również jest to możliwe, zarażenie się wirusem następuje w wyniku dotknięcia tej samej powierzchni co osoba chora.
Przeziębienie a grypa – objawy
Spore grono pacjentów używa nazw tych dwóch jednostek chorobowych zamiennie. Grypę od przeziębienia da się jednak odróżnić już po samym przebiegu choroby. Przeziębienie to infekcja znacznie łagodniejsza. Rozwija się powoli, a nawet w jej kluczowym stadium temperatura ciała pacjenta nie przekracza 38 stopni Celsjusza. Rzadko też występują symptomy takie jak bóle mięśni czy suchy kaszel. Chory bardzo często ma jednak katar, który przy przeziębieniu bywa objawem dominującym, przy grypie zaś występuje rzadko. Główne symptomy, które wskazują na grypę to natomiast:
- Nagłe pogorszenie samopoczucia
- Wysoką gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza
- Bóle mięśni i stawów
- Silny ból głowy
- Ucisk w klatce piersiowej
- Długo utrzymujące się uczucie rozbicia
Co więcej, powikłania po przeziębieniu zdarzają się niezmiernie rzadko, w przypadku grypy sytuacja wygląda już inaczej. Zdarzają się również pacjenci chorzy na grypę, którzy wymagają pobytu w szpitalu.
Przeziębienie a grypa – leczenie
W przypadku przeziębienia stosuje się przede wszystkim postępowanie objawowe. Najczęściej wystarczy, jeżeli chory będzie dużo odpoczywał w łóżku i przyjmował odpowiednie ilości płynów. W aptekach dostępne są również leki przeciwgorączkowe i zwalczające dokuczliwe objawy, np. krople na katar lub tabletki do ssania na ból gardła. Jeśli chodzi o grypę, obecnie istnieją leki przeciwwirusowe, które są w stanie zadziałać przyczynowo. Niestety aby były skuteczne, muszą zostać przyjęte w ciągu pierwszych 48 godzin infekcji, kiedy to pacjent zwykle nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Po tym czasie zalecenia są bardzo podobne, jak w przypadku przeziębienia i obejmują przede wszystkim odpoczynek i zwalczanie objawów. Jeżeli jednak objawy przeziębienia lub grypy nie ustępują po upływie kilku dni lub pojawiają się napady duszności, należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza internisty w szczecinie