Recepta online - rewolucja w dostępie do antykoncepcji - dwop.pl

Antykoncepcja hormonalna to bardzo popularna metoda zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Sięga po nią coraz więcej Polek. Wizyty w przychodni w celu uzyskania recepty są jednak przez wiele z nich traktowane jako spora uciążliwość. Czy tzw. recepta online na zawsze wyeliminuje ich konieczność? 

Przykra konieczność udania się „po receptę”

Jeszcze do niedawna schemat korzystania z pigułek antykoncepcyjnych wyglądał zawsze w podobny sposób. Po pierwszej wizycie w celu doboru preparatu następowało wiele kolejnych. Wszystkie następne spotkania sprowadzały się jednak najczęściej tylko do wypisania recepty na kilka kolejnych opakowań. W tym celu trzeba było specjalnie udać się do przychodni, a nierzadko też zapłacić jak za wizytę z badaniem. Rodziło to w pacjentkach wiele frustracji. Bywało nawet tak, że kończyło się aktualne opakowanie, a w okolicy brakowało wolnych terminów do ginekologa. Wszystko zmieniło się, gdy w 2019 roku do użytku weszła recepta online. W jaki sposób wpłynęła ona na dostęp do antykoncepcji dla pacjentek w całym kraju? O tym opowiemy w następnym akapicie.

Recepta online - rewolucja w dostępie do antykoncepcji? - dwop.pl

Recepta online na antykoncepcję – czy to możliwe?

Recepta online, zwana też e-receptą lub receptą elektroniczną to obecnie jedyna możliwa forma wystawienia recepty przez lekarza. Oznacza to, że każda recepta, nawet ta wypisywana podczas stacjonarnej konsultacji lekarskiej, to tak naprawdę e-recepta. Co jednak ważne, wcale nie trzeba takiej wizyty odbywać. Receptę elektroniczną można wystawić na odległość. Wystarczy więc skorzystać z tzw. teleporady. Inna możliwość to wypełnienie formularza na stronie Erecept.pl lub w innym podobnym serwisie. Taka usługa jest tańsza niż wizyta u ginekologa. Jest też bardzo szybko realizowana. Pozwala to nie przerywać przyjmowania tabletek, nawet gdy zapomnisz zapisać się na wizytę przed końcem opakowania. Oznacza to duże ułatwienie w dostępie do antykoncepcji hormonalnej dla pacjentek z małych miejscowości, którym ciężko dotrzeć do gabinetu.

Recepta online - rewolucja w dostępie do antykoncepcji? - dwop.pl

Recepta online na antykoncepcję awaryjną 

Recepta online wystawiana jest na każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej. Dotyczy to więc też pigułek stosowanych po stosunku. Takie recepty można bez problemu zamówić w serwisach typu wspomniany już Erecept.pl. Wywołało to ulgę wielu pacjentek, gdyż kilka lat temu tabletka po stała się dostępna tylko na receptę. W takiej sytuacji liczy się bowiem czas – preparat trzeba zażyć w ciągu max 72h po stosunku. Wydaje się więc, że recepta online to ważny krok w zakresie ułatwienia dostępu do zabezpieczeń przed niechcianą ciążą dla kobiet w Polsce – a to wiele osób ze środowiska medycznego ocenia bardzo pozytywnie.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *