Wizyta u lekarza nie musi oznaczać fizycznej obecności w jego gabinecie. Coraz powszechniejsza staje się telemedycyna. Jej istotą jest wykonywanie przez lekarza swojej pracy za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Stosowane na co dzień narzędzia to np. recepta online oraz elektroniczne zwolnienie lekarskie. Czy wiesz jednak, jak działają przychodnie internetowe? Postaramy się to w prosty sposób wyjaśnić!

Przychodnia online – co to takiego?
W dobie Internetu upowszechniają się takie zjawiska jak całe przychodnie działające wyłącznie w trybie zdalnym. Przychodnie online są to serwisy internetowe, które zrzeszają lekarzy różnych specjalności. Lekarze ci udzielają porad i wypisują recepty, nie spotykają się jednak z pacjentem osobiście. Zamiast tego rozmawiają z nim przez telefon lub wideokomunikator. Czasem istnieje również możliwość kontaktu za pomocą SMS-a, maila lub formularza. Ta ostatnia opcja dostępna jest chociażby w przychodniach online. W trybie zdalnym pracują obecnie w całej Polsce lekarze bardzo wielu specjalności. Są to lekarze rodzinni, ale też ginekolodzy czy psychiatrzy. Taka forma świadczenia usług w opiece zdrowotnej jest bowiem całkowicie legalna.

Recepta online i co jeszcze? Usługi realizowane przez lekarzy online
Lekarze online to instytucja znana, ale dopiero teraz zyskująca popularność. W czasie pandemii wielu medyków zaczęło funkcjonować w ten sposób również w ramach pomocy medycznej z NFZ. Znacznie więcej jednak tego typu usług udzuela się w sektorze prywatnym. W przychodni online otrzymasz pomoc medyczną na różnych płaszczyznach. Z reguły zawsze dostępną usługą jest recepta online. Aby struktura strony była bardziej przejrzysta, wyodrębnia się takie kategorie, jak leki doraźne, leki stale przyjmowane czy też antykoncepcja awaryjna. Lekarze mogą także udzielić porady przez telefon lub Skype. Pracę w trybie zdalnym rozpoczyna również coraz więcej psychologów. Niektórzy prowadzą nawet w ten sposób regularną psychoterapię.

Uzyskaj receptę online w prosty sposób
Proces zamawiania recept na stronie przychodni online jest prosty i intuicyjny. Wystarczy uzupełnić formularz. Podaje się w nim swoje dane, a następnie informacje o swoim stanie zdrowia oraz zaznacza, jakie leki i w jakiej ilości się potrzebuje. Płatność w przychodniach online realizuje się przelewem lub za pomocą bezpiecznych transakcji PayU. Następnie w ciągu kilku godzin lekarz wystawia receptę, a na podany numer telefonu przychodzi kod potrzebny do realizacji recepty. W razie utraty kodu recepta online dostępna jest nadal na Internetowym Koncie Pacjenta. W ten sposób nie sposób jej zgubić czy zniszczyć, a przychodnia nie ma możliwości dokonania oszustwa.